Freediving

CO JE TO FREEDIVING?

Freediving je lidská dovednost známá od pradávna. Dnes ho definujeme jako potápění na nádech bez dýchacích přístrojů. Pro mě je pak freediving návrat ke svobodě, pohybu, přírodě a Stvořiteli. Víceméně kdekoliv a kdykoliv mohu objevovat vodní svět a hlavně limity svého těla.

K freedivingu v přírodě nepotřebuji kromě plavek a potápěčské masky žádné vybavení. Pokud ale chci vydržet déle pod vodou a více toho zažít, pak použiji neopren nebo ploutve.

K čemu je freediving dobrý?

Jak už jsem zmínil, tak se jedná o skvělý nástroj k sebepoznání. U freedivingu je potřeba se plně soustředit a koncentrovat. Ideálně “vypnout hlavu”.

Kromě ovládání své mysli, budete lépe hospodařit s kyslíkem, navýšíte si objem plic a také se adaptujete na stres. Na dovolené u moře nemusíte řešit, jak a kde si půjčíte dýchací přístroje. Je tedy pravda, že i pro přístrojové potápěče jsou základy freedivingu rozhodně přínosné, znají lépe své tělo a ví, jak se zachovat v krizové situaci.

Prohloubení přirozených schopností lidského organismu tedy ocení všichni milovníci vody, ale i nádechoví potápěči nebo jachtaři.

JE PRO NÁŠ ORGANISMUS PŘIROZENÝ?

Už několik málo vteřin po zádrži dechu organismus spustí celou řadu systémů, které nám umožní výrazně prodloužit dobu bez nadechnutí. Tuto reakci nazýváme potápěčský reflex neboli diving reflex. Ten je pak ještě umocněn, pokud jsme v kontaktu s vodou a potopíme se do hloubky, kde je větší tlak.

Pravidelnými zádržemi dechu tento reflex prohlubujeme. Běžně tak jsme schopni zadržet dech na 4 a více minut a potopit se do 10 a více metrů.

Zajímavé a skvělé je, že v podstatě každý z nás, zdravých jedinců, je schopný zadržet dech na 3 minuty a více už první ponor. Jediná podmínka je mít základní informace o schopnostech organismu, fyziologii, anatomii a pak se nechat vést zkušeným freediverem a koučem. 

Mrkněte na článek od Petra Bílka Mrtvolou na 4 minuty! Aneb jak jsem se řízeně dusil jako freediver

JE FREEDIVING BEZPEČNÝ?

Jako každý jiný sport, ano, i ne. Nebezpečné je to v případě, kdy není dodržena bezpečnost. Pokud znáte své tělo, fyziologii při zádrži dechu pod vodou, máte u sebe někoho, kdo ví, co dělat v nouzi a jste ve známém prostředí, pak je freediving rozhodně bezpečný.

KDE SI HO MŮŽU VYZKOUŠET?

Jsem připravený vás provést freedivingem od prvních kroků po zkušené freedivery. Ať už máte ambice vyšší nebo se jen chcete ponořit pár metrů pod hladinu pro mušličku nebo kamínek. Přistupuji ke každému individuálně v malých skupinách, protože tak si to užijeme všichni nejlépe a progres je o to rychlejší.

Chcete si to vyzkoušet? Rád se s vámi potkám na mém kurzu.

Blogové články

A jaký bude můj konec?

9. dubna 2017 Je to 7 let! Byla neděle a byl to první teplý jarní den. Lidé se rozhodli prožít ten den venku, v přírodě, na sluníčku. A tak byl jilemnický bazén prázdný. Až na jednoho návštěvníka. Můj...

Používáme cookies

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.